Czy nowe technologie potrafią odciągnąć nas od... narzędzi ekranowych?

11.06.2019

Czy nowe technologie potrafią odciągnąć nas od... narzędzi ekranowych?

 

1969 rok. Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. W jednym z gabinetów naukowców dzieje się rzecz niebywała: z jednej z sal wykładowych zostaje wysłany pierwszy e-mail o treści „LO”. I stało się – świat wszedł w erę cyfrową. Po 50 latach od tamtych wydarzeń można powiedzieć, że większość zmian, jakich doświadczyliśmy przez ostatnie pół wieku, nie byłoby możliwe, gdyby nie ciągły rozwój Internetu.

 

Struktura rodziny, religijność, moralność, aktywność zawodowa (w szczególności kobiet), spędzanie czasu wolnego, sytuacja gospodarcza i geopolityczna oraz inne dziedziny życia ludzkiego przeszły głębokie przeobrażenia właśnie za sprawą dostępu ludzi do sieci internetu. W tym roku obchodzić będziemy pięćdziesięciolecie wynalazku, jakim jest internet. I choć jego umasowienie na świecie, w tym również w Polsce, dokonuje się w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, już teraz można powiedzieć, że jego wszechobecność i wszędobylskość jest bardzo mocno zauważana, w szczególności w pokoleniu najmłodszych osób. Kolejnym punktem przełomowym w rozwoju internetu zdaje się być połowa lat dwutysięcznych, kiedy internet nabywa bardzo ważnej cechy, jaką jest mobilność. W połączeniu z wynalazkiem, jakim jest smartfon zaczynamy obserwować takie atrybuty życia w społeczeństwie sieci jak zapośredniczone komunikowanie, tworzenie się „cyfrowych” rodzin, zjawisko fake news-ów czy problem uzależnienia od mediów cyfrowych.

Stwierdzenie, że internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży trudno dziś podważyć. To dość przewrotnie postawione pytanie nie jest wcale takie nielogiczne i bezzasadne. Gwałtowny rozwój narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych powoduje, że osoby nadużywające cyfrowych dobrodziejstw zaczynają poszukiwać cyfrowych i inteligentnych ograniczeń w zakresie używania na przykład narzędzi ekranowych. W jaki sposób ludzie używając nowych technologii chcą ograniczyć jej używanie? Weźmy pierwszy lepszy przykład z góry, czyli różnego rodzaju aplikacje pozwalające monitorować ludzką aktywność fizyczną, mierzące przebyte przez nas kroki, przepłynięte kilometry, podpowiadające, ile jeszcze wysiłku fizycznego powinniśmy wykonać celem schudnięcia kolejnych dwóch kilogramów. Albo weźmy specjalne mobilne aplikacje, które kontrolują nasz czas spędzony przed ekranem smartfona, przy okazji podpowiadając nam, w jaki sposób możemy spędzić twórczo czas poza siecią. W przypadku dzieci i najmłodszych uczniów wspaniale sprawdzają się narzędzia typu SmartFloor, czyli multiinteraktywna podłoga, używające różnych gier, aplikacji i rozwiązań prowadzących przede wszystkim do swobodnej zabawy, sportowej rywalizacji czy podnoszenia sprawności intelektualnej.

A to wszystko po to, aby odwrócić uwagę dzieci od stosunkowo niewielkich szklanych ekranów. Bardzo ważną wartością podłogi multiinteraktywnej SmartFloor jest fakt, że ustawić ją możemy praktycznie w każdym miejscu: w szkole, na placu zabaw, w otwartej przestrzeni publicznej, w instytucjach kultury. Wystarczy kawałek płaskiej powierzchni, po której możemy skakać, chodzić, rysować. Rysować? Tak. Najnowsze rozwiązania dołączają do rozwiązań SmartFloor interaktywne świetlne pisaki, dzięki których precyzji można w sposób wręcz nieskończony tworzyć zagadki logiczne matematyczne czy kreatywne łamigłówki. A wszystko po to, aby odwrócić uwagę dzieci i młodzieży szkolnej od nieumiejętnego używania cyfrowych dobrodziejstw, nałogowego korzystania z portali społecznościowych czy grania w gry on-line. Co jeszcze bardziej ciekawe, poprzez zastosowanie multiinteraktywnych rozwiązań SmartFloor możemy również wpływać (wbrew pozorom) na wzrost umiejętności cyfrowych, na przykład kodowania czy programowania.

 

dr Maciej Dębski
dr Maciej Dębski
wykładowca akademicki Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog problemów społecznych, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych w zakresie problemów społecznych, w szczególności uzależnień behawioralnych oraz cybeprzemocy. Wdrożył innowacyjny eksperyment POZ@ SIECIĄ polegający na odcięciu na trzy doby ponad sto młodych osób od wszelkich mediów cyfrowych, inicjator ogólnopolskich badań naukowych „pt. Młodzi Cyfrowi – Cyfrowi Rodzice”, autor i pomysłodawca zestawu edukacyjnego dla dzieci FONOLANDIA. Stale współpracuje z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu, Płocku, Ostrołęce oraz z Warszawskim Centrum Informacji i Edukacji Społecznej w Warszawie. Realizuje wykłady i szkolenia dla nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników jednostek samorządu terytorialnego, w tym pracowników ośrodków pomocy społecznej. Wybrane rekomendacje znajdują się tutaj: https://dbamomojzasieg.com/referencje/

 

O co chcesz zapytać?

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu otrzymywania od MENTOR Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Przecławiu, Będargowo 29a, 72-005 Przecław; drogą elektroniczną oraz telefoniczną/sms/mms informacji handlowych związanych z działalnością MENTOR Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Przecławiu, w szczególności informacji o produktach, usługach, publikacjach, konferencjach organizowanych lub współorganizowanych przez MENTOR Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Przecławiu. Powyższa zgoda może być cofnięta w dowolnym momencie.

KONTAKT

telefon: +48 (91) 488 51 51
e-mail:

ADRES

Mentor
Będargowo 29a,
72-005 Przecław